Jak zvládnout cizí jazyk (3. díl)

24.01.2020

Přiznám se, že reakce na první a druhou část blogu o tom, jak zvládnout cizí jazyk, na sebe nenechaly dlouho čekat.

"Jó, tobě se to řekne, ale kde mám cizí jazyk procvičovat?"

"Kde najdu ty tvoje rodilé mluvčí?"

"Já si ten jazyk ale nemám kde naposlouchat!"

Dotyčným tazatelům vždy vylíčím, jak jsem kdysi začínala já s angličtinou. Bylo to v polovině osmdesátých let a musela jsem si vystačit s prvním dílem Angličtiny pro jazykové školy, což byla učebnice, kterou maminka o deset let dříve používala k přípravě na všeobecnou státnici. Žádný rodilý mluvčí, žádné poslechy, žádné pořady, NIC.

Ve srovnání s tím má dnes student téměř neomezené možnosti.

Tip číslo 4: využívejte internet!

Svým studentům opakovaně radím, aby si našli cizojazyčné články/blogy/skupiny na Facebooku podle svých zájmů. Na Twitteru zase můžete sledovat známé osobnosti ze zvolené jazykové oblasti, na Youtube máte k dispozici nepřeberné množství videí, stačí si vybrat podle vlastního vkusu a jazyka, který chcete ovládat. Ke studiu italštiny jsou vynikající následující vychytávky:

  • anglický seriál pro předškoláky Prasátko Peppa, v italštině k dispozici například zde. Najdete tam poměrně širokou slovní zásobu týkající se nejběžnějších věcí a osvojíte si jednoduché vyjadřování, které je  skvělým základem do začátku.
  • veřejná facebooková skupina Io parlo italiano e tu? Zde se dozvíte spoustu věcí o italštině a Itálii, najdete zde nejrůznější cvičení, slovíčka a sem tam i gramatiku.
  • vynikající stránky LearnAmo, které jsou nedílnou součástí mé výuky. Zde však italštinu předávají rodilí Italové (jejichž nadšení je těžce návykové), z toho důvodu je tedy lepší, když je student alespoň mírně pokročilý, aby vše správně pochopil. Já osobně tyto stránky využívám od první hodiny i u naprostých začátečníků, mnoho věcí jim ale dále vysvětluji (pochopitelně italsky).
  • Také italská televize RAI nabízí celou řadu pořadů v původním znění. Jedinou nevýhodou je fakt, že mnoho pořadů je dostupných pouze uživatelům připojeným přímo v Itálii, stále však máte z čeho vybírat! Kromě toho se můžete věnovat i online poslechu italského rozhlasu. Tento tip většinou doporučuji pokročilým studentům.
  • A konečně pro studenty, kteří by si přáli rodilého mluvčího jako lektora jen sami pro sebe, existuje portál Italki, kde se stačí porozhlédnout, vybrat si lektora a objednat lekci.

To je jen několik málo možností, na internetu toho samozřejmě najdete mnohem více, stále však mějte na paměti, že

všechno jde, když se chce!

Tip číslo 5: stanovte si cíl!

Motivace a nadšení jsou důležité, ať se věnujete čemukoli.

Zkuste se zeptat sami sebe:

"Proč se chci naučit cizí jazyk?"

"Co je mým cílem?"

"Co mě motivuje?"

Chcete se domluvit na dovolené? Přečíst si knížku v italštině? Přestěhovat se do zahraničí? Víte, že budete italštinu potřebovat v práci?

Zkuste si sestavit takový svůj soukromý plán, čeho byste v cizím jazyce rádi dosáhli.

A poslední díl našeho seriálu věnujeme tomu, co konkrétně budete potřebovat, abyste v italštině začali komunikovat.

© Lenka Říhová - článek a jeho části je možné citovat pouze s uvedením zdroje a autora