Jak zvládnout cizí jazyk (1. díl)

11.01.2020

"Tohle já se nikdy nenaučím."

"To prostě nemůžu zvládnout."

"To nepůjde...říkám Vám, že to nepůjde! Já to vím!" 

"Víte, já nemám na jazyky hlavu/talent/mozek/trpělivost." 

Kolikrát už jsem si v průběhu mnohaleté lektorské praxe vyslechla podobné nářky. Přitom si tito studenti vůbec neuvědomují, že podobným přístupem se skutečně podvědomě naprogramují směrem k nezdaru, protože

všechno (nejen) kolem cizích jazyků začíná a končí v naší hlavě.


Sama jsem toho živým důkazem. Pro všechny váhavé střelce, chronické začátečníky i pro ty z vás, kteří o studiu cizího jazyka teprve uvažují, jsem se tedy rozhodla sepsat několikadílný přehled tipů, které svého času pomohly mně a s úspěchem je používám u svých studentů. Specializuji se sice výhradně na výuku italštiny, ale tato doporučení se dají použít i u jakéhokoli jiného jazyka.

Tip číslo 1 aneb praxe dělá mistra!

Používejte italštinu, kdykoli je to možné.

Cizí jazyk je velmi důležité používat každý den, i několikrát denně.

Nebojte se, je to jednodušší, než si myslíte!

Vydáme se tak úplně opačným směrem než tradiční jazykovky, kde je pevně stanovená doba výuky, třeba 1x týdně 90 minut. Má to ale háček, že? Když totiž vyjdete ze třídy, žijete už opět pouze češtinou a v češtině.

Tradičním postupem se plynule italsky naučíte jen stěží. Utrácíte spoustu peněz za kurzy, ale výsledky se nedostavují, sami cítíte, že to není úplně ono. Co tedy s tím?

Každý den vám poskytuje celou řadu příležitostí k tomu, abyste mysleli v italštině a zlepšovali si ji.

  • Chodíte do práce či do školy přes město nebo se rádi jen tak potulujete třeba v obchodním centru? Výborně! Dívejte se na reklamní poutače, orientační cedule a názvy obchodů a snažte se je přeložit do italštiny. Nebo sledujte dění kolem sebe a v duchu si jej popisujte italsky. Můžete si také popsat v cizím jazyce svou cestu do práce.
  • Osvěžte si, o čem jste naposledy mluvili s kamarády, a přehrajte si celý rozhovor v italštině. Nebo alespoň jeho část. Nevadí, že nezvládnete všechno, vždyť teprve začínáte.
  • Nastavte si rozhraní telefonu a účty na sociálních sítích na italštinu.
  • Povídáte si občas sami se sebou? Určitě ano. Zkuste si vést tento "vnitřní monolog" italsky!
  • Pokud máte příležitost, navštivte Itálii a snažte se při každé příležitosti mluvit s místními. Nebojte se, když uděláte chybu, hlavu vám nikdo neutrhne.

A hlavně se nezapomeňte pochválit, jak vám to krásně jde!

Za první čtyři vychytávky neutratíte ani korunu, uvidíte však sami, jak rychle se zlepší vaše porozumění cizímu jazyku a jak si rozšíříte slovní zásobu. 

Byl pro vás první tip užitečný? Doufám, že ano! Procvičujte italštinu, ať jste, kde jste, a můžete se těšit na další díl.


© Lenka Říhová - článek a jeho části je možné citovat pouze s uvedením zdroje a autora