Velikonoční vejce? Zrodilo se v Turíně!

11.04.2020

Zdroj: https://www.marcopolo.tv/uova-di-pasqua

Po prvních prototypech na dvoře Ludvíka XIV. bylo ve 20. letech v hlavním městě regionu Piemonte uvedeno do provozu zařízení k výrobě těchto vajíček. A hned takových, která mají překvapení uvnitř!

Jestliže je v Itálii na Vánoce "naprosto klasické" dilema mezi klasickými moučníky panettone a pandoro, na Velikonoce je otázka pouze jediná: z hořké nebo z mléčné čokolády? A to proto, že jediným charakteristickým symbolem těchto svátků - zcela samozřejmým u dětí, někdy i u dospělých (což ale mnozí nepřiznají) - je velikonoční vejce. Kde se však vzala tato tradice a odkud pochází zvyk, že se při výrobě vajíčka používá právě čokoláda?

Symbolika

O vejci jako křesťanském symbolu života a Vzkříšení - a ještě dříve coby o náboženském prvku mnoha pohanských zvyků - bylo řečeno téměř vše, ale podstatu lze shrnout přibližně takto: vejce je zdánlivě bez známek života stejně jako Ježíšovo tělo v hrobce. Ve skutečnosti se však jedná o živý organismus, nový život přímo v jeho zárodku, právě jako křesťanské Vzkříšení. Odtud tedy pramení zvyk darovat na Velikonoce vejce; tento zvyk se ve středověku rozšířil do celé křesťanské Evropy pravděpodobně z Německa. Zpočátku se vejce uvařila, ovinula listím a ozdobila květy. Mezi šlechtou a na královských dvorech se poté ujal zvyk darovat vejce zdobená zlatem a drahými kameny, jako byla například slavná vejce Fabergé, která daroval v roce 1883 ruský car Alexandr III. carevně Marii.


První experimenty

V Itálii se zvyk pojídání vajec během velikonočního oběda rozšířil všude, zejména pak ve střední Itálii. Kdy ale vzniklo velikonoční vejce, které všichni známe, tedy to čokoládové? Přestože se první "prototypy" objevily již na dvoře Ludvíka XIV., moderní velikonoční vejce bylo nápadem několika turínských mistrů - výrobců čokolády na počátku 20. století. A nebyla to žádná náhoda. Po objevení Ameriky a čokolády, hořkého nápoje Mayů, španělská vévodkyně Kateřina, manželka vévody Emanuela Filiberta Savojského, přivezla kakao do Turína. V tomto piemontském městě o století později vznikla první čokoládovna v Itálii. A v roce 1806 se zrodil nugát. Mléčnou čokoládu však vynalezli Švýcaři, kteří se ruku v ruce s první industrializací nadšeně pustili do její výroby, přičemž se inspirovali od italských a francouzských mistrů. Odpověď Italů na sebe však nenechala dlouho čekat. V roce 1922 vznikly v Perugii Baci (pusinky), které se původně nazývaly "Cazzotti".

Zdroj: https://www.thismarketerslife.it/stories/dal-cazzottoal-bacio-la-vera-storia-del-famoso-bacio-perugina/


Patent společnosti Casa Sartorio

V tomto období však v Turíně vzniklo velikonoční vejce. Jeho historií se zabýval Mario Marsero, historik piemontského cukrářského průmyslu, v knize Dolci delizie subalpine. Po prvních francouzských pokusech napadlo již v roce 1725 vdovu po majiteli krámku v současné via Roma jménem Giambone, že naplní prázdné skořápky slepičích vajec čokoládou. Ve 20. letech 20. století si však společnost Casa Sartorio z Turína nechala patentovat systém pro plnění prázdných forem čokoládou: 

uzavřené formy spojené pantem se vloží do stroje a jsou vystaveny rotačnímu pohybu a obracení, čímž se hmota uvnitř rovnoměrně rozprostře po celém vnitřním povrchu. Po zchlazení forem se vytáhnou celá vejce, která se liší tloušťkou stěny v závislosti na tom, kolik hmoty je zavedeno do forem 

uvádělo se již v roce 1926. Překvapení se dovnitř vajec začala vkládat již v roce 1925, nejprve to byla cukrová zvířátka nebo bonbony, později stále hodnotnější dárečky. Již v roce 1927 byla velikonoční vejce v Turíně velmi módní záležitostí a od té doby byla stále úspěšnější, a to až do boomu po 2. světové válce.

Potěšení pro velké i malé

Od té doby se rozšířilo k velké radosti všech dětí i na ostatní období mimo Velikonoce: možná není náhoda, že se slavné Kinder vajíčko zrodilo v roce 1974 právě v Piemontu. Jednoho dne řekl Michele Ferrero svým spolupracovníkům: 

Víte, proč děti tak zbožňují velikonoční vajíčka? Protože mají uvnitř překvapení... víte tedy, co bychom měli udělat? Uděláme pro ně Velikonoce každý den v roce. 

A náhodná není ani skutečnost, že čokoládové velikonoční vejce je typicky italským zvykem, zatímco v severní Evropě a anglosaských zemích obvykle dávají přednost čokoládovému králíčkovi, který je tradičním symbolem plodnosti v jarních měsících.

Zdroj: https://www.pinterest.de/pin/343469909079492527/ 



Z italského originálu (www.lacucinaitaliana.it, Massimo Lanari, 23. března 2018) přeložila a upravila Lenka Říhová. 

Článek a jeho části je možné citovat pouze s uvedením zdroje a autora